Upcoming Events/未來行程

4-11 January 2020

2nd EUROPEAN UNION CONDUCTING COMPETITION

網頁素材 EU 比賽

Orchestra: Parzardjizk Symphony Orchestra
Repertoire:

First Round: Piano 4 hands
Johannes Brahms: I Symphony in C minor Op. 68, 1st movement (Un poco sostenuto – Allegro);
Claude Debussy: Prélude a l’après-midi d’un faune (arrangement: Maurice Ravel);

Second Round: Symphony Orchestra
Ludwig van Beethoven: V Symphony n° 1st movement (Allegro con brio);
Giuseppe Verdi: Prélude to Act III of “La traviata”;
Johannes Brahms: II Symphony 3rd movement (Allegretto grazioso, quasi andantino);

Semifinal: Symphony Orchestra
Jean Sibelius: Finlandia Op. 26;
Petko Staynov: Rachenitca from “Thracian Dances”;

Missing pages 132 and 133 of Rachenitca;

Antonín Dvořák: IX Symphony Op. 95 “from the New World” 4th movement (Allegro con fuoco);

Final: Symphony Orchestra

Group A
Ludwig van Beethoven: I Symphony 1st movement (Adagio molto – Allegro con brio);
Fryderyk Chopin: II Piano Concerto in f minor Op. 21, 3rd movement (Allegro vivace);

Group B
Ludwig van Beethoven: II Symphony 1st movement (Adagio molto – Allegro con brio);
Robert Schumann: Piano concerto in A minor Op. 54, 3rd movement (Allegro vivace);

Group C
Ludwig van Beethoven: IV Symphony 1st movement (Adagio – Allegro vivace);
Johannes Brahms: II Piano Concerto in B flat Op. 83, 4th movement (Allegretto grazioso);

Group D
Ludwig van Beethoven: VII Symphony 1st movement (Poco sostenuto – Vivace);
Pyotr Ilyich Tchaikovsky: Piano Concerto in Bb Op. 23, 2nd movement (Andantino semplice – Prestissimo)


4-14 March 2020

Mozarteum Uniorchester Konzert

MOZ

Orchestra: Mozarteum Uniorchester
Conductor: Johannes Kalitzke & Brian Liao and his conducting colleagues
Repertoire:
Kompositionen der Kompositionsstudierenden der Universität Mozarteum
Christian Willemse: Polarising Projections II
John Hwang: Approximation
Katrin Klose: Wonnetraum – K‰fig
Matthias Leboucher: [ohne Titel]
Josef Ramsauer: Rauschen und Leuchten
Alexander Wagner: Sinfonische Fabeln


28th March–1st April  2020

2020 Taipei International Conducting Competition

 

螢幕快照 2020-02-04 下午6.12.18

Orchestra: Taipei Chinese Orchestra(北市國), Taipei Symphony Orchestra(北市交)
Repertoire:
1. Preliminary Round, Part 1 (One piece to be drawn from the following list)
1.Claude Debussy, Prélude à l’après‐midi d’un faune (Kalmus Edition)
2.Béla Bartók, Concerto for Orchestra, Sz. 116, Mov. II, Giuoco della coppie, and
Mov. IV, Intermezzo interrotto (Boosey & Hawkes)
3.George Enescu, Romanian Rhapsody No. 1 in A major, Op. 11 (Kalmus Edition)
2. Preliminary Round, Part 2 (One piece to be drawn from the following list)
1. Wang I‐Yu, Zhonghuafeng
2. Guo Wenjing, Three Melodies of Western Yunnan, Mov. III, Sacrifice, Torch,
Bacchanal
3. Guan Naizhong, Taiwanesque, Mov. I, Taipei Tune
3. Semifinal Round, Part 1 (One piece to be drawn from the following list)
1.Gustav Mahler, Symphony No. 5, Mov. IV, Adagietto (Kalmus Edition)
2.Franz Schubert, Symphony No. 8 in B minor, D 759, Mov. I, Allegretto Moderato
(Breitkopf & Härtel)
4. Semifinal Round, Part 2 (One piece to be drawn from the following list)
1. Traditional work, arr. Peng Xiuwen, The Swirling Clouds
2. Traditional work, arr. Qu Chunquan, The Cresting Moon
5. Final Round, Part 1 (Both pieces are required to be performed)
1.Pan Hwang‐Long, Concerto for Symphony Orchestra Dadengdui, Movement III,
Moderato – Andantino ‐ Allegro
2.Johannes Brahms, Symphony No. 1 in C minor, Op. 68, Mov. I, Un
poco sostenuto ‐ Allegro ‐ Meno allegro (Breitkopf & Härtel)


 

Spring 2020

Filarmonica Oltenia Craiova

FOC

Date: TBC
Repertoire: TBC
Conductor: Brian Liao


Autumn 2020 

Filarmonica Dinu Lipatti

Satu Mare Philharmonic

Date: TBC
Repertoire: TBC
Conductor: Brian Liao


December 2020

Filarmonía Xalapa

Filarmonía Xalapa

Date: TBC
Repertoire: TBC
Soloist: Hsin-Yu Shih
Conductor: Brian Liao